Prestať fajčiť môže byť ťažké. Vaping je spôsob, ako skoncovať s cigaretami tým, že máte možnosť “fajčiť” nikotín s menším množstvom toxínov, ktoré pochádzajú zo spaľovania tabaku. Môžete zostať spoločensky aktívny, míňať menej a keď prestanete fajčiť, budete sa cítiť lepšie.

Aj keď je vaping oveľa menej škodlivý ako fajčenie, nie je neškodný. Mali by ste si teda naplánovať, že nakoniec skončíte aj s vapovaním, ale až keď budete vedieť, že sa k fajčeniu nevrátite.

Nikotín, ktorý zvyčajne získavate z cigariet, môžete nahradiť nikotínovými náplasťami, žuvačkami, pastilkami, inhalátorom alebo ústnym sprejom. Tieto produkty predstavujú spôsoby, ako získať nikotín bez fajčenia a sú dostupné v lekárni, v obchodoch alebo v supermarketoch.

Behaviorálna podpora a lieky, ako sú nikotínové náplasti alebo žuvačky, zvyšujú šance [úspešne] prestať fajčiť, ale aj s touto dodatočnou podporou zostáva miera dlhodobého odvykania nižšia v porovnaní s vapes/e-cigaretami.

VAPING

Zvyk fajčiť môže byť jednou z najťažších vecí, ktorú treba zmeniť. To je dôvod, prečo niektorí ľudia uprednostňujú vapovanie, aby prestali. Môžete si udržať svoju rutinu, ako sú prestávky na cigarety a socializácia.

Vaping je viac ako len nikotín. Keď už nejaký čas vapujete, stane sa to súčasťou vášho života. Vaping vám umožní udržať si rutinu a nikotín bez toľkých škodlivých toxínov, ktoré pochádzajú zo spaľovania tabaku.

Mali by ste sa snažiť úplne prestať fajčiť, než fajčiť a vydychovať, pretože aj jedna cigareta denne spôsobuje poškodenie dýchacích ciest.

Jedným z obmedzení súčasných liečebných postupov je, že okrem poskytovania nikotínu pomalšie a na nižších úrovniach ako fajčenie, žiadne adekvátne liečenie nerieši senzorické, behaviorálne a sociálne aspekty fajčenia, ktoré bývalým fajčiarom chýbajú (cigareta v ruke, potiahnutie, pôžitok z fajčenia, pocit, že ste súčasťou skupiny). E-cigarety môžu ponúknuť spôsob, ako tieto obmedzenia prekonať.

Prvý týždeň bol ťažký a potom to už bolo jednoduchšie, pretože to trochu udržiavalo podobný pohyb ako fajčenie, takže to nebolo také ťažké.

ODPORÚČANÉ DLHODOBÉ CIELE

Ak vapujete, mali by ste mať dlhodobý cieľ prestať s vapovaním. Neponáhľajte sa. Zostaňte na vape tak dlho, ako potrebujete, aby ste sa vyhli fajčeniu.

Keď si budete istí, že sa už k fajčeniu nevrátite, môžete vaping obmedziť, aby ste dosiahli svoj ďalší cieľ, ktorým je byť bez fajčenia a vapovania:
zníženie sily Vášho nikotínu
zmeniť svoje návyky.

Kombinácia nikotínových výrobkov so zníženou škodlivosťou, ako sú nikotínové náplasti s nikotínovou e-cigaretou, môžu viesť k miernemu zlepšeniu v odvykaní od fajčenia nad rámec toho, čo sa dosiahne používaním náplastí a e-cigarety bez nikotínu (alebo samotných náplastí).

Revízia z roku 2021 od Public Health England dospela k záveru, že teraz existujú silnejšie dôkazy o tom, že nikotínové vapingové produkty sú účinné pri odvykaní od fajčenia. (McNeill 2021)

DOBRÝ VAPE SHOP

Nájdenie špecializovaného obchodu s vape príslušenstvom alebo kontaktovanie skúseného človeka môže znamenať veľký rozdiel. Pravdepodobne vedia, aké to je prejsť na vaping.

SKÚŠKA A “SKLAMANIE”

Nájdenie správneho zariadenia, e-liquidu so silou nikotínu a príchute môže chvíľu trvať. Dajte si šancu nájsť to, čo je pre Vás to pravé.

PRVÉ 2 TÝŽDNE

Veľa úspechu pri prechode z fajčenia na vaping závisí od prvých dvoch týždňov. Táto doba môže byť ťažká, ale stojí za to vyskúšať.

SOCIALIZÁCIA A ZVYKY

Vaping môže byť z bežného hľadiska veľmi podobný fajčeniu. Niektoré veci však môžete vnímať inak.

REALISTICKÉ CIELE

Je dobré vedieť, že mnohým ľuďom trvá dva až tri mesiace, kým úplne prestanú fajčiť a považujú sa za vaperov. A to je v poriadku.

Ak máte väčší cieľ a chcete skoncovať aj s  vapingom, mnohí vaperi zistia, že sa do tejto fázy dostanú okolo 12-mesačného obdobia. Netlačte na pílu. V priebehu tohto času znížte frekvenciu vapovania a znížte silu nikotínu vo Vašom e-liquide. Takýmto postupom si telo odvykne od vysokej dávky nikotínu.